BiR+BiR 019

Cemal Süreya: Şapkası çiçek dolu, hırkası ilikli
Şairin hayatına ve şiirine dahil edilmeyenler, resmî tarihten kopuş ve Dersim’e dönüş…

Neşet Ertaş’ın ardından: Abdallığın binası
Abdallığını ölene kadar utanmadan taşımış, “gara”lığını gönül gözünü açmasını bilenlere sevgiyle kabul ettirmiş bu büyük ustanın ölümü ve sonrasında yaşananlar, kendisinden hep “garip” diye bahsetmiş olan Ertaş’ın şahsında Abdallık, Alevîlik ve Bektâşiliğin devlet nezdinde kabul görmediğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Akif Kurtuluş’la “Mihman” üzerine
İletişim Yayınları tarafından “bir aşk romanı, lirik bir siyasî polisiye” diye sunulan ilk romanda otuz yıldır süren kanlı buhranımızın fotoğrafı ve o fotoğrafın arabı var.

Şule Gürbüz’le A’dan Z’ye
Enstrüman. Farkındalık. Gencin hayırlısı, ihtiyarın şerlisi. Hegel’in kabalığı. Hoca – talebe / usta – çırak. İtiraf. Jorge Luis Borges. Kendine razı olmak. Klasik Türk müziği. Lacan… “Coşkuyla Ölmek” raflarda yerini almışken Şule Gürbüz’le devam.

Atatürk heykelleri ve Alex heykeli
“Yüzlerce aynı kalıp heykel, tek bir görüş açısı. Totalitarizmin esnaf silueti. Yoğurtçu Parkı’nda ise çubuklu formasıyla Alex heykeli. Koşuyor. Sol ayağı kanatlanmış.”

Jonathan Safran Foer ve “Hayvan Yemek”
Türkçeye de çevrilen ilk iki romanıyla en çok umut vaat eden yazarlar listesine yerleşen Foer, endüstriyel hayvan çiftliklerini konu alan, titiz ve kapsamlı bir araştırmaya dayanan inceleme kitabıyla büyük gürültü kopardı.

Bob Dylan “Tempest”ı anlatıyor
35. albümde Amerikan folk ve rock tarihinin yüz yılına yayılan tüm sesleri, üslûpları kat eden, Dylan’ın son zamanlardaki arkeolojik kazı merakından izler taşıyan on adet yepyeni şarkı var.

David Byrne anlatıyor: Müzik nasıl iş görür?
Konser mekânı mimarisinden bir canlı performansın dinamiklerine, müzik sahnelerinin oluşumundan şirket sözleşmelerinin anatomisine, St. Vincent’la yaptığı “Love This Giant”a…

Ian Anderson İstanbul’dan geçti
Ve “Thick As A Brick” 40 yaşına bastı…

Raphael: Hem romantik hem gerçekçi
Ragıp Duran’ın kaleminden Fransız şansonunun parlak elçisinin kimlik kartı.

Ceylan Ertem’le “Ütopyalar Güzeldir”
Anima grubunun ardından kendi şarkılarıyla ikinci, Hollandalı Barana grubuyla yaptığı “Xenopolis”i sayarsak üçüncü albüm gösteriyor ki, kadın ozanlar sülâlesinin aslî üyeliğini çoktan hak etti.

Pierre Hecker’la Türkiye’de metal
“Türkiye’de Metal: Müslüman Bir Toplumda Müzik, Anlam ve Ahlâk” adlı incelemenin yazarıyla ‘80’lerde filizlenen heavy metal ve sonrası…

Hilmi Tezgör’le “Şarkıdaki Şiir”
Tezgör’ün kitabı, edebiyat ve müziğin, şiir ve rock’un ortak kesişim kümesinde dolanıyor, modern müziğin hücrelerine sinmiş has edebiyatın izini sürüyor.