BiR+BiR 017

Bir+Bir’in 17. sayısı limanlara vardı. Bu sayının “içerik”i ve “dışarık”ı, Arzuhal’de anlattığımız gibi:

Bir+Bir 17, Arzuhal: İçerik, dışarık

Burası İstanbul —Nam-ı diğer Ekümenopolis

İstanbul’a kaotik istikbaline bir mahalleden bakan belgesel, geçtiğimiz ay izleyicisinin desteğiyle gösterime girerek şehre ayna tutmayı sürdürdü. Filmin uzun çekim sürecini yönetmen İmre Azem’den dinledik.

“Babamın Sesi”nin yönetmeni Zeynel Doğan

“İki Dil Bir Bavul”la Kürt çocuklarının zorunlu Türkçe eğitimine bakan ekip, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü alan yeni filmleri “Babamın Sesi”nde Maraş Katliamı’nın gölgesinde yaşamını sürdüren bir Alevî-Kürt ailenin hikâyesini anlatıyor. Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Zeynel Doğan’ı Ankara Garı’nda yakaladık.

Gel bak ne söylicem: Siluetler’den Replikas’a Anadolu rock

Anadolu rock’un aile ağacına adını kendi üslûbu ve meşrebince yazdıran Replikas, yeni albüm “Biz Burada Yok iken”de, abilerinin türkü cover’larının cover’larıyla tarihî film çekmeye soyunuyor, bir şükran ve saygı duruşunda bulunuyor. Replikas üyeleri bu şarkılara nasıl ulaştıklarını, “Anadolu pop’un isim babası” Taner Öngür bu şarkıların onlara nasıl ulaştığını anlatıyor.

Maskeli elmas: My Brightest Diamond

Ciddi popçu, neşeli klasik müzik bestecisi Shara Worden, nam-ı diğer My Brightest Diamond yolunu nihayet İstanbul’a da düşürdü.

İyileştiren yürüyüş: Grant Gee ile W.G. Sebald’ın izinde

Sebald’ın ’92 yazında içindeki boşlukla baş etmek için İngiltere’nin doğusunda çıktığı gezinti, başyapıtı “Satürn’ün Halkaları”na evrildi. Grant Gee, İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde izlediğimiz “Sabır (Sebald’ın İzinde)” filminde bu eşsiz “yürüyüş”ü işliyor.

Bülent Erkmen’le “Son İşler” Üzerine

Reasürans’taki “Son İşler”ini temaşa edince baskın şart oldu. Bir sabah erkenden sızdık karargâhına… Tasarım dendiğinde Türkiye’de akla gelen ilk isim karşınızda…

Elmas Deniz’in “Fakirlik Korkusu”

“Yoksulluk Sınırı”, ödemediğim iki aylık internet faturalarının üzerine gelen icranın kopyalanıp yan yana getirilmesiyle ürettiğim bir iş. Henüz ödemedim, faizi durmadan katlanıyor. Bir insanın koca şirketler ve onların avukatlarıyla mücadelesi nasıl olabilir diye bakmak, bu işin üzerine gidip mahkeme sürecini de belgelemek istiyorum.”

Elmas Deniz’le “Elmas” sergisinin ardından…

Turgut Yüksel’le “Tarihte Bugün”

Karşı Sanat ismine yaraşır bir sergiye ev sahipliği yaptı: “Tarihte Bugün”. Daha çok Radikal’deki “Mantığın Bir Anlık Çöküşü” köşesiyle tanınan Turugut Yüksel’le bugünün tarihini konuştuk.

Bir sanatçı işgal evi deneyimi: La Miroiterie

Sanatçı işgal evleri deneyimleri bize özgürleştirici politik eylemlere dair ne öğretebilir? Bu sorunun cevabına dair ipuçları için sanata ve işgal evlerine başkentlik yapmış Paris’e uzanıyoruz.

18. İstanbul Tiyatro Festivali’nden beş oyun

Aslı Bostancı (“tales in no language”), Emre Koyuncuoğlu (“İçtima-i Hakiki”), Stüdyo 4 (“Olmamış mı?”), Tuğçe Tuna (“Deplasman”) anlatıyor…

Pelin Özer’le “17 Haziran” üzerine

Taşlardan, seslerden, ağaçlardan konuştuğumuz Özer’in ilk romanı, Duygu Asena En İyi Roman Ödülü’nü kazandı.

İstanbul’dan iki flamenko ustası geçti: Ah o eski solea’lar

İspanya’nın en büyük dansçılarından Joaquin Grilo ile gitarın, bağlamanın, neyin yankısı, David Dorantes ile flamenkoda piyano adabı…