Express 135

AKP’nin DİB’i: Sosyal politika olarak din, emme-basma tulumba olarak cami

Biz demiyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) Başkanı Mehmet Görmez diyor. İzmir’in “irfan ihtiyacı” misali, sonradan gargaraya getireceği bir şifahî beyanat olarak değil, DİB’in yayını Diyanet Dergi’nin mart sayısında, “başyazı” olarak söylüyor: “Camiler, bir emme-basma tulumba gibi müminleri toplar, onlara huzur ikliminde maneviyat aşısı yaparak yine toplumun içerisine dağıtır. İşte bu yönüyle camiler, stres ve depresyona giden yolları da kapatmaktadır.” Bu veciz ifadeyle dile gelen “sosyal politika olarak din” zihniyetine ve icraatına yakından baktık…

PKK kurucularından Muzaffer Ayata

İmralı’dan, Kandil’den, Avrupa’dan gönderilen mesajlar, yapılan açıklamalar malûm. Peki, bu resmî beyanlar PKK’nin “iç dünyasını” ne ölçüde yansıtıyor? Cengiz Çandar’ın “Mezopotamya Ekspresi”ndeki deyişiyle “PKK bir ruh hali” ise, barış süreci itibarıyla, örgüt nasıl bir halet-i ruhiyede? Bu ruh halinin fikrî temeli, stratejik aklı, siyasî algısı ne merkezde? PKK’nin kurucu çekirdeğinden gelen, ömrünün 24 senesini hapiste geçiren, siyasî faaliyetini 2002’den beri Almanya’da sürdüren Muzaffer Ayata’ya bağlandık…

Emek bizim, İstanbul bizim

2010’da İstanbul Film Festivali açılış töreninde öttürülen borazanlarla başlayan Emek Sineması mücadelesi üç yıldır devam ediyor. Bu sene festivalin açılış günü Emek Sineması’nın işgal edilmesinin ardından 7 Nisan’da yapılan büyük eylem, polisin gaz ve tazyikli sulu müdahalesiyle engellenmeye çalışıldı. Kamer İnşaat salonun süslemelerini sökmeye devam ederken Yeşilçam Sokak’ta her hafta “bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı. Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi’ni dinledik…

Ankara’dan kentsel dönüşüm manzaraları: Gökçek bizi kardeş eyledi

BM’nin önceki Konut Hakkı raportörü Miloon Kothari ve BM-İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevlisi Bahram Ghazi, Ankara ve İstanbul’da yenileme/dönüşüm alanlarını ziyaret ederek halkla buluştu. Etkinliğin Ankara ayağında Dikmen, Mamak, Çinçin, Hıdırlıktepe ve Hacı Bayram’a gidildi. Bu ziyaretleri vesile edip Ankara’da bir kentsel dönüşüm turuna çıktık.

Koç Üniversitesi’nden direniş notları: Buzkıran gemisi gibi

Ülkenin en büyük holdinginin üniversitesi. İstanbul’un kuzey ormanlarında hukuk ve tabiat katliyle inşa edilmiş bir kampüs. Kampüsün önünde kurulmuş direniş çadırları. Çadırlarda işçisi, öğrencisi, öğretim görevlisi… Dışarıdan desteğe gelen çeşitli örgütler ve yüzlerce kişi. Nisan başında işten resmen çıkarılan Koç Üniversitesi’nin 161 taşeron emekçisi, bir haftalık bir direnişten sonra işe geri alındı. O şenlikli haftayı mücadelenin aktörlerinden dinledik.

BDP Kadın Meclisi 2. Olağan Kongresi: “Kadınlar mutfakta değil, meydanlarda olacak”

BDP Kadın Meclisi 2. Olağan Kongresi 28 Nisan’da, Ankara’da toplandı. Express oradaydı…

“Çözüm Süreci”nin aksaklıkları: İkili soruna tekli çözüm

“Çözüm süreci” tabir edilen gelişmeler, PKK’nin silahlı güçlerini 8 Mayıs itibarıyla geri çekmeye başlayacağını açıklamasıyla yeni bir aşamaya evrildi. Geri çekilme, meselenin çözüldüğü anlamına mı geliyor? Yoksa, işin en müşkül, en girift yanı yeni mi başlıyor? İktidarın ilerlemek için herhangi bir planı, programı var mı? Kürt cephesinde neler aksıyor? Ragıp Duran’ın kaleminden.

Ekonomi-politik: “Süreç askerî harcamaları azaltır” mı?

Askerî harcamaların millî gelirin yüzde 5’ini bulduğu doğru mu? “Çözüm süreci” askerî (ve iç güvenlik) harcamalarını azaltacak mı? Mustafa Sönmez yazdı.

2011 Van Depremi’nde yaşamını yitiren gazeteci Cem Emir’in hikâyesi: “Zemo”

2011 Van depreminde Bayram Otel’in enkazı altında kalarak yaşamını yitirenler arasında iki gazeteci, Cem Emir ve Sebahattin Yılmaz da bulunuyordu. Cem Emir’in kardeşi Kemal Emir’in yönetmenliğini yaptığı “Zemo”, Cem Emir’i ve onu ölüme götüren ihmaller serisini, ucu kendine dokunduğunda devletin, hukuk çarklarının ve AKP demokrasisinin nasıl kabuk bağladığını anlatıyor.

“Ceylan Önkol’un ölümünde ihmal yok!”

İktidar “barış”ı çatışmasızlıkla eşitlemeye çalışıyor; özgürlüğün, eşitliğin esamesi okunmadan süreci kapatmak istiyor. Ceylan Önkol davası, egemenin şiddetinin meşruiyetini sarsacak somut mücadele alanlarından sadece biri.

Costas Douzinas ile enine boyuna dünya: Neoliberal devlete Hegel matı

Neoliberal dünya düzeni son yıllarda art arda gelen karşı çıkışlarla sarsıldı. Tunus’ta başlayıp Mısır’a ve bütün Ortadoğu coğrafyasına yayılan Arap Baharı, Avrupa’daki karşılığını Yunanistan ve İspanya’da ortaya çıkan hareketlerde buldu. Ardından ileri kapitalist ülkeleri etkisi altına alan “İşgal Et” eylemleri geldi. Birbirinden farklı yönleri olsa da küresel kapitalizme karşı ortak bir paydada buluşan bu hareketler, bir dünya devriminin başlangıcı olarak tanımlanıyor. Yunan düşünür Costas Douzinas ile bütün bu gelişmeleri ve solun dünyadaki geleceğini konuştuk.

Umut mekânları: MOI / El Molino Kooperatifi

Tam otuz senedir kent yaşamını örgütlemeye çalışan MOI (Kiracılar ve İşgalciler Hareketi) Buenos Aires’in Constitucion mahallesindeki El Molino kooperatifi girişimiyle tarihî kent merkezlerinin alınyazısında illâ da soylulaştırmanın yazmadığını cümle âleme ispatlıyor. Etik ve estetik değerleriyle kolektif bir hayatı savunan El Molino’dan bildiriyoruz.

Ekoloji-politik: Büyük insanlığın iklimle imtihanı

İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu ve Fransa’dan Sol Parti’nin “Birinci Manifesto: Ekososyalizm İçin 16 Tez”i vesilesiyle “sürdürülebilirlik” ve büyüme kavramları, ekososyalist gündem…

16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 16. yılında da kadın sinemacıları, merkezine kadın sorunlarını, kadınlar üzerindeki baskıları, kadınların politik arayışlarını alan filmleri gün ışığına çıkarmaya devam etti.

Müzik Dolabı

Yeni albümleri dolayısıyla The Knife ve Billy Bragg, İstanbul’da yaz konserleri…