Hatırası var (Reklam içerir)

Batsın bu dünya

Son günlerde televizyonlarda dönen bir reklam, ister istemez 35 sene öncesini hatırlatıyor. Gözümüzün önünde Şerif Gören’in filmi, “Derdim Dünyadan Büyük”ün o meşhur final sahnesi,  kulağımızda Orhan Gencebay’ın şarkısı: “Biz görmesek de görecekler var, o mutlu yarınları…”

En popüler şarkılarından değildi belki, ama “Hor Görme Garibi”den “Hayat Kavgası”na bütün erken dönem şarkılarına sinen duygu, o şarkıda doğal yatağını bulmuştu. “Hatasız Kul Olmaz”daki, “Batsın Bu Dünya”daki, “Sen de Bizdensin”deki, “Beni de Allah Yarattı”daki kalenderî meşrep, büyük şehrin yoksullarına zaten aynı adresi işaret ediyordu.

Birçok filminde Orhan Gencebay, gecekondu yıkımlarına direnir, dozerlerin karşısına durur, sahtekâr müteahhidin alçakça oyunlarını bozar (o arada müteahhidin kızıyla da aşka tutuşmuştur). Bir halk kahramanı olarak Kemal Sunal’ın özellikle ‘80’lerdeki filmlerinin yarısının yıkıma direnen mahallelerde geçmesi, aynı senaryonun tekrar tekrar izlenmesi boşuna değil.

Belki şarkıdaki gibi “mutlu” değil ama, doğanın kanunu, “yarınlar” geldi çattı. Bugün İstanbul’un ve tüm Türkiye’nin en can alıcı meselelerinden biri, kentsel dönüşüm. Gencebay’ın organik kitlesinin tutunduğu mahalleler boşaltılıyor, “nezih”leştiriliyor, müteahhitlere peşkeş çekiliyor, yoksullar şehir merkezlerinden sürgün ediliyor. Ve bu “yarınlar”da Gencebay, artık başka şarkılar söylüyor.

Bir ara telefon şebekesi pazarlıyordu. Oradan kazandığı parayla 12 milyon doları nakit sayarak Boğaz’da bir yalı daha aldı. Eskiden Baltalimanı’ndaki meşhur evini hak ettiği düşünülür, “helâl-i hoş olsun” denirdi. Buna ne denir, bilinmez.

Yine de gözümüz yok tabii. Zira, şimdi hangi türküyü çağırırsa çağırsın, hatırası var. Ama, biraz da hemşericilik kıyağıyla giriştiği yeni reklamında bu aziz hatırayı kullanmaktan da imtina etmiyor, ona bozuluyoruz. “Herkesi böyle bir yaşam merkezinde ev sahibi yapmaya karar vermişler” ha? Kendi gözleriyle Ayazma’yı, Başıbüyük’ü, Dikmen Vadisi’ni de görseydi keşke.

Sonuç olarak, o şarkıları artık söylemiş bulunuyor Orhan Gencebay. Ve o kayıtlı halleriyle o şarkılar, şimdi reklamlarda işaret ettiği yerlere gönderemezler bizleri. Hiç yoktan iyi…

Merve Erol

 

[tentblogger-youtube LE0cHRPyi6I]

[tentblogger-youtube u0kpS4ojIog]