İtalya: Faşist hayalet özyurdunda

 

İtalya’daki 4 Mart seçimlerinin ardından başbakan kim olursa olsun, kazanan Avrupa’da şu sıralar dolaşmakta olan hayalet olacak.

 

Eski kıtada Almanya, İngiltere vb. ülkelerin kopardığı kıyamete bakmayın, AB üyesi ülkeler arasında geçtiğimiz birkaç yılda göçmen akınının vurduğu ülkelerin en önde geleni İtalya. Suriye iç savaşıyla eşzamanlı olarak Afrika’dan Avrupa’ya devasa göçün Kuzey Avrupa’nın siyasi panoramasına etkileri hayli tartışıldı, ama bu göçün ilk ve çoğunlukla son durağı İtalya’daki siyasi iklime etkisi, küresel kamuoyu gündeminden görece uzak kaldı.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca İtalya’nın gündemde yerini alması kaçınılmaz; nedeni ise 4 Mart’ta yapılacak genel seçimler. Seçimlerde göçmen sorununda tribünlere en iyi kim oynarsa en iyi sandık performansını o sergileyecek gibi. Ancak gözden kaçırılmaması gereken bağlamlar ve ayrıntılar var.

“İnsanlık dışı”

AB ile Türkiye’nin göç anlaşması Yunanistan üzerinden Avrupa’ya geçen göçmenlerin sayısında dramatik bir düşüşe yol açtı: AKP hükümetinin muhtelif Avrupa ülkelerinin maddi desteğiyle Ege kıyılarında aldığı önlemler sonucu, geçtiğimiz yıl Yunanistan’a deniz yoluyla geçmeyi başarabilen göçmen sayısı 29 bindi. Karşılaştırma olsun diye: İtalya’ya geçiş ise, 2016 ve 2017’de, 170 ve 119 bin.

İtalya’ya varan göçmen sayısındaki bu üçte birlik düşüşün başlıca nedeni, AB’nin Libya ile yaptığı AB-TC anlaşmasına benzer anlaşmaydı. İtalya ve Libya güvenlik güçleri, Libya’dan İtalya’ya geçmeye çalışan göçmenleri durduracak, kalanları da İtalya’ya geçmeden enterne etmek için maddi destekte bulunacaktı. Ancak kasım ayında CNN’in bir haberi, bu anlaşmanın nasıl bir vahşeti tetiklediğini ortaya koydu. İtalya ile yapılan anlaşma yüzünden Libya’da kalakalan yaklaşık 20 bin yabancının bir bölümü köle pazarlarında açık artırma ile satılıyordu.1 Libya, Kaddafi’nin öldürülmesiyle son bulan Batı müdahalesinden sonra içine düştüğü girdaptan bir türlü çıkamadı. Bu girdap, muhtelif yönetim boşluklarını dolduran milis güçlerinin İtalya-Libya göçmen anlaşmasıyla birlikte ülkedeki göçmenleri köle olarak satması kadar derin.

Bir tek köle pazarları değil: Libya sahil güvenliğinin müdahalesi sırasında Libya’ya dönmektense kendini denize atıp boğulmayı tercih eden göçmenlerin küresel basına yansıması, BM İnsan Hakları Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin’in bile AB-Libya anlaşmasını diplomatik teamülleri bir kenara bırakarak “insanlık dışı” diye nitelemesine neden oldu.

Bu insanlık dışı anlaşmanın artan göçmen düşmanlığıyla ilgisini tartışmak abes olur. Ancak İtalya’daki sağcılaşmanın tek nedeni göçmen karşıtlığı değil. Daha derin, bu yüzden daha ürkütücü bir dalga var.

Eurobarometre’nin düzenlediği bir anketteki 2013 (Mayıs) ve 2017 (Kasım) karşılaştırmaları hayli aydınlatıcı: “İtalya’nın en önemli sorunu nedir?” sorusuna verilen yanıtlarda, göç yüzde 4’ten yüzde 33’e, “terörizm” ise yüzde 1’den yüzde 22’ye tırmanarak ikinci ve üçüncü sıraya yerleşmiş durumda. Geçtiğimiz yıl 600’e yakın kişinin terör suçlarından tutuklandığı, 38’inin hüküm giydiği İtalya’da hiç IŞİD saldırısı olmadığını, bunun başlıca nedeninin ise polisiye önlemlerden çok, İtalya’da ikinci kuşak “yabancılaşmış” göçmen sayısının azlığı olduğunu not düşelim. Yine de, seçim ortamında algı, gerçekten daha önemli.2

Algı demişken, birinci sıradaki “işsizlik” gerçeği ile algısını karşılaştıralım: İtalya’da 2013 Mayıs’ında yüzde 12 olan işsizlik, ikinci anketin yapıldığı 2017 Kasım’ında yüzde 11’e düşmüş, ancak işsizliğin en önemli sorun olduğunu düşünenlerin oranındaki düşüş yüzde 16 (yüzde 58’den yüzde 42’ye). Keza, yukarıda sözünü ettiğimiz ekonomik durumun kötülüğü, artık ülkenin en önemli sorunu olarak tanımlanmayı hak etmeyecek kadar ilgi çekmez olmuş (yüzde 42’den yüzde 22’ye).

İtalya’da seçim sürecinin aslında 2016’nın aralık ayında başladığını söylemek yanlış olmaz: Kıdemli Avrokrat Matteo Renzi’nin AB’nin itelemesiyle 2013’te Demokrat Parti’nin (Partito Democratico / PD), bir yıl sonra ise hükümetin başına geçtikten sonra uygulamaya çalıştığı neoliberal ekonomik politikalar ters tepmiş durumda. İtalya’nın iki meclisli sisteminde senatonun birçok yetkisini başbakana devretmeyi hedefleyen anayasa değişikliği referandumu, Avrupa ölçülerine göre yüksek bir katılım (yüzde 65) sonucunda, yüzde 59,1 ile reddedilmişti. Renzi, bu sonucun ardından istifa edip görevi dışişleri bakanı Paolo Gentiloni’ye devretmişti. Kendisi hâlâ parti lideri ve önümüzdeki dönemde muhtemel başbakanlık adayı.

Renzi’nin İtalya’ya en büyük “armağanı”, neoliberalizmin Güney Avrupa laboratuarında nasıl bir patlayıcı maddeye dönüştüğünü göstermek oldu. Yukarıda kısaca sözünü ettiğimiz göç mevzuu neoliberal ekonomik politikalarla birleşince, Renzi’nin Avrokrat “kurtarıcı” rolü, iki yıl içinde tuzla buz oldu. Tek etken göç değil: İktidarın ekonomik politikaları, hazinenin borç kalemini kapatmaya yetmedi. Ölçek verelim: Şu anda İtalya’nın iç ve dış borç toplamı, 2 trilyon 300 milyar dolar civarında (kişi başı 35 bin dolar)! Kıyas niyetine: Almanya’nın ve Almanya nezdinde Avrokrasi’nin Yunanistan’ı darmadağın etmesine neden olan dış borç miktarı, en yüksek zamanında (Şubat 2016) 445 milyar avro idi.

Hükümet borçlanması tek sorun değil: Devlet, temmuz ayında dünyanın en eski bankası olduğu iddia edilen Monte Paschi di Siena’ya, yaklaşık 8 milyar avro içeride olduğunu açıklamasından sonra, AB’nin oluru ve maddi desteğiyle el koymak zorunda kaldı.

Uzun sözün kısası, İtalya’nın avro sistemine tutunması için uyguladığı bütün politikalar ya ters tepmiş ya da nihayete ermemiş halde. Bu koşullar altında gidilen bir seçimden ise ana akım partilerin başarıyla çıkması büyük mucize.

Bunu gören merkez partiler, geçtiğimiz aylarda tuhaf bir ittifaka gitti: Renzi’nin geçici halefi Gentiloni’nin başbakanlığı sırasında partisi adına tuttuğu en büyük fare, ekim ayında senatodan geçirdiği seçim sistemi değişikliği yasa tasarısı oldu: Kısaca anlatmak gerekirse, partilerin ittifaka gitmesini ödüllendiren, bir artı birin ikiden fazla etmesinin sağlandığı bir seçim sisteminden söz ediyoruz. Bu tasarının iki amacından biri, küçük partilerin geleneksel partilerin etrafına toplaşmasını sağlamak, diğeri ise İtalya’nın yükselen “Beş Yıldız” hareketini engelleyerek ana akımı PD ve Berlusconi’nin Forza İtalia’sı (FI) çevresinde tanımlamak.

Sağcı yıldız, Beş Yıldız’a karşı

Evet, Berlusconi. Yaşlı çakal, İtalyan sağı çevresindeki “topaklaşmayı” ve olanakları görüp sahneye geri döndü. Öyle ki, yolsuzluktan hükümlü olduğu için başbakan olamayacak olmasına rağmen –ki bu karar temyizde– partisinin liderliğini sürdürüyor. Bunun nasıl olduğuna gelince, bir şerh ile başlamak gerekiyor, o da yukarıda kullandığımız “geleneksel” sözcüğü. İtalya’da siyasal parti sistemi o kadar sallandı ki, neyin geleneksel olup olmadığı tartışma götürür. Misal, Renzi’nin artık yerleşik ana akım sayılan PD’sinin kuruluş yılı, 2007; yani şu sıralar Avrokrasi’yi ürküten Beş Yıldız hareketinden yalnızca iki yıl önce kuruldu.

Öyleyse “eski dost” Berlusconi’ye geçmeden önce, Beş Yıldız’dan söz edelim. İtalyan milyoner komedyen Beppe Grillo (68), 2009’da yolsuzluk karşıtı bir blog sitesi kurarken aklında bir parti, hele bu kadar başarılı bir parti var mıydı, bilinmez. Ancak özellikle yolsuzluktan bıkmış kitlelere ninni gibi geldi bu oluşum: 2013 seçimlerinde, Grillo’nun beş yıldızlı partisi (M5S) sol (yüzde 29.53) ve sağ (yüzde 29.13) ittifakın hemen ardında, yüzde 25.5 ile İtalya’nın en çok oy alan partisi oldu –sol ittifakın lideri PD’nin oyu yüzde 25.41’di.

Grillo’nun partisi, Avrupa’daki diğer neo-faşist partilere benzer biçimde, sistemi değil, en uç semptomlarını sorgulayarak ikili bir işlev gördü: Kitlelerin memnuniyetsizliğini sağcı bir kanala havale ederken, İtalya’da halihazırda bir avuç kalan sosyalist / komünist solun sistem karşıtı argümanlarını sahiplenip sulandırarak onları silahsız bıraktı, AB karşıtlığını “içişlerimize karıştırmayız” ulusçu hattına çekti.

Ancak M5S, İtalya’da siyasal yelpazenin en sağındaki parti değil. Bilakis, ülkede bir aşırı sağ, neo-faşist bolluğu var. En bilinen aşırı sağ parti, yıllardır Kuzey İtalya’nın bağımsızlığı için kampanyalar düzenleyen, AB ve göçmen karşıtlığı söylemine en hızlı sarılan Kuzey Ligi (Lega Nord / NL): 2008 ve 2013 seçimleri arasında oylarının yarısını (yüzde 8’den yüzde 4’e) kaybeden NL’nin bu seçimlerdeki asıl başarısı, tıpkı Avrupa’daki diğer aşırı sağ partiler gibi, seçim ortamındaki söylemi ve tartışma konularını belirlemek olacak. Şöyle örnekleyelim: Partinin lideri Matteo Salvini, geçtiğimiz günlerde Avro’yu “insanlığa karşı suç”, AB’yi ise “başarısız bir toplumsal deney” olarak tanımladı.

Oy oranı az olsa da söylem belirleme gücü ile merkez sağ parti söylemlerini kendine doğru çekmeyi başaran iki neo-faşist hareket, İtalya’nın toksik siyasi ikliminin gözardı edilemeyecek aktörleri Casa Pound ve Forza Nuova’yı da resme eklersek, durumun vahameti anlaşılır. Ve Berlusconi’ye daha gelmedik, düşünün!

Bu zehirli iklim, seçimlerden bir ay önce meyvesini verdi: 3 Şubat’ta, ülkenin ortasındaki 43 bin nüfuslu Macerata şehrinde, Luca Traini adlı bir faşist, 18 yaşındaki bir İtalyan kadının öldürülmesinin şüphelisi olarak bir Nijeryalının gözaltına alındığını duyduktan sonra evine gitti, tabancasını alıp arabasına atladı ve önüne çıkan siyahı vurmaya başladı. Biri ağır, altı Batı Afrikalı göçmenin yaralandığı bu saldırının ardından yakalanırken faşist selam vermeyi ihmal etmeyen saldırgan, Kuzey Ligi üyesi.3

Bu saldırı, seçim kampanyalarında pervasızca kullanılan göçmen düşmanlığını bir nebze olsun örselemedi: Bilakis, Kuzey Ligi’nin lideri Salvini, saldırının ve benzeri şiddet olaylarının ahlâki sorumluluğunun ülkeyi yasadışı göçmenlerle dolduran solculara ait olduğunu söyleyerek saldırıyı zımnen onayladı. Berlusconi ise saldırının siyasi olmadığını, ancak göç mevzuunun “patlamaya hazır bir toplumsal bomba” olduğunu söyledi ve ülkedeki 600 bin göçmeni sınırdışı etme planlarından dem vurdu. Renzi ise bir tatlı su solcusuna yakışır biçimde herkesi itidale davet etmekle yetindi.

Güneyin itirazı

Aralık 2016 referandumunda oyların bölgesel coğrafi dağılımı, İtalya’yı keskin çizgilerle üçe bölmeyi mümkün kılıyor. En yüksek Evet oyu orta İtalya’dan çıkarken, kuzeyde Hayır biraz daha fazla, güneyde ise Evet’in bırakın çoğunluğu, yüzde 35’in üzerinde olduğu bir seçim bölgesi bile yok. En yüksek Hayır oyu ise Sardinya (yüzde 72) ve Sicilya (yüzde 71) adalarından.

Şu anda 81 yaşındaki Berlusconi, bu memnuniyetsizliği, siyasete yeniden atılmak için altın tepside sunulmuş bir fırsat olarak gördü. Kendisini M5S’nin karşısına “makûl sağcı” olarak çıkaran eski başbakanın kasım ayında Sicilya’daki bölgesel seçimlerde desteklediği aday oyların yüzde 40’ını alarak favori M5S’yi (yüzde 34) solladı. Seks partileri ve yüz estetiği ameliyatları ile kamuoyu önünde neredeyse “apolitik-siyaset üstü” bir konuma yerleşen Berlusconi’nin bu “makuliyet” stratejisinin alıcısının ne kadar olduğunu pek yakında göreceğiz. Ancak, bu Güney Avrupa ülkesinin siyasi iklimini şu dehşetengiz cümleyle özetleyerek bitirelim: Mussolini, eski kıtada şu sıralar dolaşan hayaletten dolayı, mezarında mutlu ve umutlu!

Ertan Keskinsoy

Express, sayı 161, Mart 2018

 

NOTLAR

1     http://cnn.it/2n9ARVd

2     http://blogs.lse.ac.uk/europpblog/2018/01/17/why-immigration-has-the-potential-to-upend-the-italian-election/

3    Saldırının ardındaki hem yerel hem ulusal sosyopolitik dinamikleri anlatan bir yazı için: http://bit.ly/2odZscJ